Awarii skrzyni biegów zwykle towarzyszą charakterystyczne odgłosy czy też wyciek oleju. Nie zawsze wymiana na nowy egzemplarz jest wyborem możliwym w realizacji lub też optymalnym, a jazda na uszkodzonym elemencie zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem i może powodować powstanie znacznie większych i bardziej kosztownych w naprawie szkód w przyszłości. Co możemy zrobić w zamian? Na czym polega naprawa skrzyni biegów w formie regeneracji i kiedy warto ją rozważyć? Na co uważać i jak jeździć, aby skrzynia w naszym aucie posłużyła nam przez dłuższy czas bez problemów i zarzutów?

 

1. Manualna skrzynia biegów – jak o nią dbać?

2. Regeneracja skrzyni biegów – kiedy nad nią pomyśleć?

3. Na czym polega regeneracja skrzyń biegów?

4. O czym jeszcze pamiętać by zapewnić skrzyni biegów większą żywotność?

 

Manualna skrzynia biegów – jak o nią dbać?

Skrzynia biegów to bardzo ważny element układu kierowniczego w każdym pojeździe. Jeżeli jest automatyczna, maszyna sama najlepiej dobierze moment, w którym należy zmienić bieg. W przypadku skrzyni manualnej ta decyzja należy do nas, a odpowiednie użytkowanie pozwala na zauważalne wydłużenie żywotności tego elementu. Co do zasady możemy liczyć na to, że (przy właściwym używaniu) pojedyncza skrzynia wystarczy nam na przejechanie około 100 tysięcy kilometrów. Po takim dystansie pojawienie się problemów i awarii jest rzeczą oczekiwaną. Aby móc jak najdłużej korzystać z jednej skrzyni biegów, powinniśmy się z nią obchodzić stosunkowo delikatnie, jak i dbać o regularne przeglądy techniczne.

 

Regeneracja skrzyni biegów – kiedy nad nią pomyśleć?

Jeżeli nie chcemy lub nie możemy dokonać wymiany skrzyni, alternatywnym działaniem jest jej regeneracja. Możemy się na nią zdecydować w momencie, gdy część nie jest aż tak uszkodzona, by jej naprawa była niemożliwa. Proces regeneracji manualnej skrzyni biegów jest dość złożony, jednak pozwala na obniżenie kosztów – jest to proces tańszy, niż kompletna wymiana całego elementu, ponieważ nie musimy płacić za całą część, a jedynie wymieniamy zużyte elementy. Co ważne, na zregenerowaną skrzynię biegów zwykle uzyskamy również roczną gwarancję, co jest dodatkową formą ochrony przed potencjalnymi awariami.

Na czym polega regeneracja skrzyń biegów?

Regeneracja skrzyni biegów działa w oparciu o prostą zasadę i przebiega podobnie, jak regeneracja innych części samochodowych (np. turbosprężarek). Polega ona na wyjęciu skrzyni i rozłożeniu jej na części, a następnie dokładne obejrzenie, wyczyszczenie oraz wymiana tych elementów, które uległy zużyciu. Najczęściej wymianie podlegają synchronizatory, uszczelki, koła zębate, a także łożyska. Gdy wszystkie komponenty zostaną sprawdzone i wyczyszczone, kolejnym krokiem jest ponowne złożenie skrzyni biegów. W ten sposób naprawa jest sprawniejsza, niż wymiana całego elementu (nie musimy czekać na sprowadzenie części), a dobrze wykonana regeneracja sprawi, że będziemy mogli z niej jeszcze przez jakiś czas korzystać.

 

O czym jeszcze pamiętać by zapewnić skrzyni biegów większą żywotność?

Manualne skrzynie biegów są dość delikatnym elementem układu kierowniczego. Jeżeli chcemy, aby nasza skrzynia długo nam posłużyła, powinniśmy się z nią stosownie obchodzić: nie trzymajmy nogi na sprzęgle podczas postoju – zamiast tego wrzućmy luz, nie ruszajmy z piskiem opon i starajmy się zmieniać biegi w najbardziej optymalnym zakresie obrotów. Dzięki takim prostym działaniom możemy sprawić, że ten element konstrukcji samochodu posłuży nam dłużej bez dawania o sobie znać.


Artykuł sponsorowany